9th UA Plumbers & Pipefitters 5K & Pub Crawl

Age Group Results

August 15, 2022


A2 Race Management



5K Men:
Top Finishers 0- 0 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5K Women:
Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5K & Pub Crawl Men:
20-29 30-39 40-49 50-59
5K & Pub Crawl Women:
30-39 40-49 50-59 

5K

Top

Male Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jason Hall

Ann Arbor MI

148

47

1

18:03

5:49/M

2

Christopher Thaxton

Fairview Park OH

195

41

2

19:05

6:10/M

3

Ryan Connell

Davenport IA

122

41

3

20:22

6:34/M

Top

Female Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Andrea Cocciolone

Ann Arbor MI

271

50

10

23:29

7:35/M

2

Carol Poenisch

Northville MI

275

68

17

25:29

8:13/M

3

Lisa Armstrong

Plymouth MI

304

54

22

26:57

8:42/M

Top

Male Masters Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Jeff Rothstein

Ann Arbor MI

281

60

5

21:09

6:50/M

2

Tim Hammack

Minneapolis MN

222

44

6

21:32

6:57/M

3

Edward Green

Livonia MI

143

63

8

22:51

7:23/M

Top

Female Masters Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Michelle Bone

Prudenville MI

278

55

28

27:57

9:01/M

2

Mary Aseltyne

South Lyon MI

274

65

35

29:22

9:28/M

3

Peggy Jarrett

Upper Marlboro MD

158

57

53

32:29

10:29/M

Top

Male No Age Provided

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Firstname Lastname


182

0

63

36:02

11:38/M

2

Participant 5004


5004

0

79

40:29

13:04/M

3

Participant 5005


5005

0

96

47:52

15:26/M

Top

Female 19 and Under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Melissa Haverty

Ann Arbor MI

150

17

36

29:23

9:29/M

2

Addy Davis

Fenton MI

128

17

84

41:48

13:29/M

3

Graclyn Lambrecht

Gillett WI

287

10

87

44:06

14:14/M

Top

Male 20 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Joseph Turner

Santa Maria CA

216

21

7

22:26

7:14/M

2

Bo Arnold

Pleasant Hill OR

218

29

11

24:15

7:49/M

3

Joseph Etersque

Deer Park NY

221

23

18

25:33

8:15/M

4

Richard Caicedo

Clifton NJ

116

26

26

27:53

9:00/M

5

Brandon Max

Santa Monica CA

282

27

27

27:53

9:00/M

6

Mark Berdichevsky

San Francisco CA

263

20

37

29:35

9:33/M

7

Dominic Cerimele

Tamaqua PA

243

29

40

30:45

9:55/M

8

Ellis Hale

Mobile AL

233

27

74

38:55

12:33/M

9

Alex Micciche

Asheville NC

270

28

95

47:32

15:20/M

10

Evan Davis

Fenton MI

130

25

97

47:53

15:27/M

Top

Female 20 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Adrianna Haverty

Ann Arbor MI

149

22

69

36:47

11:52/M

2

Alyssa Davis

Sterling Heights MI

129

24

85

41:49

13:29/M

3

Caitlin Sutherin

Oak Hill FL

193

27

100

49:51

16:05/M

Top

Male 30 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Nick Brown

Georgetown IN

111

35

4

20:31

6:37/M

2

Bradley Hoffman

Mcdonald PA

155

31

12

24:22

7:52/M

3

Andrew Varley

Plymouth MA

292

39

14

25:02

8:05/M

4

Jeffrey Deuel

Littleton CO

249

33

15

25:12

8:08/M

5

Andrew Stafford

San Jose CA

227

35

32

28:51

9:18/M

6

David Czapiewski

Los Angeles CA

126

38

34

29:01

9:22/M

7

Shaun Ricker

Spencerville OH

300

37

38

30:11

9:44/M

8

Joshua Filler

Greeley CO

267

32

41

30:45

9:55/M

9

Dane Hellriegel

Frankfort IL

290

36

44

30:59

10:00/M

10

Adam Dedrick

Louisville KY

254

33

45

31:01

10:00/M

11

Abed Saeedi

Livermore CA

302

39

47

31:19

10:06/M

12

Matt Likeness

Pleasanton CA

226

38

61

35:18

11:23/M

13

Octavio Rojas

Crosby TX

247

32

72

37:23

12:04/M

14

Colin Oshea

Moss Point MS

231

37

94

46:57

15:09/M

Top

Female 30 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Hanna Farley

Mount Airy MD

279

30

42

30:51

9:57/M

2

Jennifer Andrews

Bakersfield CA

105

39

68

36:42

11:50/M

3

Lina Breskman

Ann Arbor MI

108

31

78

40:11

12:58/M

4

Shawn Milligan

Maryland Heights MO

272

38

88

44:17

14:17/M

Top

Male 40 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Louis Breskman

Ann Arbor MI

109

46

9

23:05

7:27/M

2

Chad Taylor

Eden NY

264

42

13

24:36

7:56/M

3

Quinton Queer

Butte MT

234

44

25

27:45

8:57/M

4

Josh Taylor

Broomfield CO

194

41

30

28:17

9:07/M

5

Andrew Chambers

Oak Grove MO

118

47

31

28:44

9:16/M

6

Jason D. Smith

Canon City CO

190

44

39

30:43

9:55/M

7

Daniel Pellegrino

Reno NV

219

44

48

31:43

10:14/M

8

Douglas Miller

Brighton MI

170

41

49

32:00

10:20/M

9

David Ramirez

Santee CA

179

46

51

32:14

10:24/M

10

Robert Abruscati

Pembroke Pines FL

102

45

52

32:15

10:24/M

11

Brian Hutto

El Cajon CA

157

49

54

32:34

10:30/M

12

Sasha Stevens

Santa Maria CA

217

48

55

33:09

10:42/M

13

Paul Everett

Miami FL

137

40

56

33:27

10:47/M

14

Daniel Julius

Menasha WI

211

45

59

35:02

11:18/M

15

Jeremy Rood

Olympia WA

185

40

65

36:25

11:45/M

16

Donald Andrews

Bakersfield CA

104

40

67

36:41

11:50/M

17

Craig Spindler

Hortonville WI

238

49

70

36:49

11:53/M

18

Jeffrey Van Rhyn Jr.

North Las Vegas NV

201

41

71

37:14

12:01/M

19

Mike Morin

Pompano Beach FL

245

40

82

41:06

13:16/M

20

Carlos Perez

Hialeah FL

246

40

83

41:06

13:16/M

21

Christopher Fisher

Daphne AL

232

43

89

44:21

14:18/M

22

Joe Neely

Portland OR

262

43

91

44:27

14:20/M

23

Steve Evans

Blackstock

136

47

93

45:46

14:46/M

24

Joseph Martinez

Denver CO

253

43

99

48:29

15:38/M

Top

Female 40 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Amanda Nephew

Ann Arbor MI

175

40

66

36:37

11:49/M

2

Iris Gandarilla

Milwaukie OR

209

41

80

40:32

13:05/M

3

Carlie Wagner

Asheville NC

269

40

86

43:44

14:07/M

Top

Male 50 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Mark Dooley

Port Orchard WA

212

52

16

25:17

8:10/M

2

Jim Oleksinski

Rochester Hills MI

286

55

19

25:44

8:18/M

3

Trinidad Uribe III

Saint Paul MN

291

52

21

26:52

8:40/M

4

Jerome Vanhulle

Livonia MI

285

52

23

27:20

8:49/M

5

Tim Severance

Denver CO

189

58

24

27:34

8:54/M

6

Chad Rubey

Minneapolis MN

186

50

29

28:12

9:06/M

7

Jonhenry Lopez

Fresno CA

280

51

33

28:52

9:19/M

8

Larry Coleman

Chesterton IN

289

59

43

30:58

10:00/M

9

Tony Esposito

Toledo OH

135

57

46

31:14

10:05/M

10

Terry Chriswell

Mercer Island WA

299

54

50

32:06

10:22/M

11

David Gibson

Renton WA

139

54

58

34:47

11:13/M

12

Frank Ujazdowski

New London WI

197

58

60

35:03

11:19/M

13

Charles Ketner

Columbia MD

161

52

62

35:28

11:27/M

14

Jim Musial

New Boston MI

173

55

73

38:30

12:25/M

15

Jim Zittel

Waterford MI

301

59

76

39:15

12:40/M

16

Kevin Hart

London ON

256

54

77

39:41

12:48/M

17

Jason Culkin

Bonsall CA

125

50

81

40:44

13:08/M

18

Jeff Davis

Fenton MI

131

51

98

47:54

15:27/M

19

David Atkins

Canton MI

277

55

101

52:01

16:47/M

Top

Female 50 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Rose Richards

Saline MI

181

55

57

33:41

10:52/M

2

Denise Dashner

Temperance MI

127

52

75

39:12

12:39/M

Top

Male 60 and Over

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Dave Guimond

South Lyon MI

273

66

20

26:11

8:27/M

2

Don Snodgrass

Eugene OR

214

64

64

36:03

11:38/M

3

James Estes

Spanish Fort AL

257

63

90

44:25

14:20/M

4

Domingo Valadez

Temperance MI

199

63

92

44:48

14:27/M

5

Malcolm Cohen

Ann Arbor MI

120

80

103

56:45

18:18/M

Top

Female 60 and Over

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Adele Sowinski

Ann Arbor MI

303

76

102

53:00

17:06/M

 

5K & Pub Crawl

Top

Male 20 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Timothy Lynn

Northwood OH

166

25

2

22:21

7:13/M

2

Jacob Lynn

Northwood OH

165

27

3

26:17

8:29/M

3

Kyle Coleman

Tinley Park IL

121

29

13

30:57

9:59/M

Top

Male 30 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Dan Kay

Valley Springs CA

160

39

5

27:43

8:57/M

2

Tracy Gordon

Coeur D'Alene ID

141

37

16

32:19

10:26/M

3

Chris Holman

White Lake MI

156

33

18

32:41

10:33/M

4

Kirby Wadley

Haddon Heights NJ

203

31

20

33:56

10:57/M

5

Hector Rivera

Pembroke Pines FL

265

39

21

34:44

11:12/M

6

Adam Hemphill

Leander TX

220

37

22

36:19

11:43/M

7

Timothy Wilkinson

Keswick

206

34

23

36:49

11:53/M

8

Jake Bott

Rochester NY

259

30

24

38:18

12:21/M

9

Sean Gustaveson

Gresham OR

145

34

28

39:33

12:46/M

10

Trent Thomas

Boise ID

196

31

30

40:06

12:56/M

11

Brian Dougherty

Arvada CO

258

35

33

42:36

13:45/M

12

Erik Lambrecht

Gillett WI

284

39

34

43:44

14:07/M

13

Timothy Fry

Toledo OH

138

34

36

45:23

14:39/M

Top

Female 30 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Sarah Russell

Pinckney MI

187

37

6

28:27

9:11/M

2

Jennifer Lambrecht

Gillett WI

283

38

35

44:17

14:17/M

3

Rachael Dellefave

Orlando FL

132

31

37

50:39

16:20/M

4

Syesha Roberts

Akron OH

183

35

39

55:03

17:46/M

Top

Male 40 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Brian Murphy

San Jose CA

215

44

1

21:46

7:01/M

2

Jonathan Clark

Los Gatos CA

225

41

7

28:54

9:19/M

3

Mike Bush

Akron OH

115

40

9

29:30

9:31/M

4

Greg McMillen

Akron OH

168

44

27

39:30

12:45/M

5

Steve Vasbinder

Akron OH

202

45

31

41:28

13:23/M

6

Jeff Lockwood

Saginaw MI

213

41

32

42:00

13:33/M

7

Joe Cefalo

Akron OH

117

49

40

55:04

17:46/M

Top

Female 40 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Judith Goodstein

Washington DC

140

48

4

26:25

8:31/M

2

Rhea Munger

South Lyon MI

172

40

12

30:55

9:59/M

Top

Male 50 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Edward Cass

Canyon Country CA

244

53

8

28:56

9:20/M

2

Chris Eberhardt

Ben Lomond CA

229

54

10

29:41

9:35/M

3

John Dillard

Bessemer AL

133

52

11

30:42

9:54/M

4

Joel Aragon

Brighton CO

252

52

14

31:25

10:08/M

5

Eric Mussynski

San Jose CA

261

51

15

31:47

10:15/M

6

Gordon Bennett

Oregon City OR

106

54

17

32:31

10:30/M

7

Frank Austin

San Jose CA

260

52

25

38:35

12:27/M

8

Mark Clagg II

Tulsa OK

119

50

26

38:48

12:31/M

9

Ryan Nearhood

Castro Valley MI

174

54

29

39:58

12:54/M

10

David Hinnrichs

Monticello NY

154

58

38

50:55

16:26/M

Top

Female 50 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Total Time

Pace

1

Sally Spencer-Thomas

Conifer CO

191

55

19

33:15

10:44/M